OXSA.jpg

 

PRESS RELEASE

04 November 215

 

Oxfordshire Sport & Physical Activity Announces the Finalists for the 2015 Oxfordshire Sports Awards

Oxfordshire Sport & Physical Activity (formerly known as The Oxfordshire Sports Partnership) are continuing the partnership with BBC Radio Oxford ‘Official Broadcast Partners’ and Oxford Mail as ‘Official Media Partners’ and have announced the finalists for the 10th Oxfordshire Sports Awards.  The Awards recognise and celebrate the sporting talent across Oxfordshire be it individuals, clubs or teams and more.

 

This year we have also introduced TWO new categories; Sporting School of the Year & Sports Development Project of the Year.

 

Thank you to everyone who took the time to nominate, this year the most EVER nominations were received which made judging, in some categories especially extremely difficult.

 

Special thank you to our judging panel and to our official 2015 Oxfordshire Sport Awards Sponsors – this event could not continue without your support!

 

The 2015 finalists are:

Active Workplace Award – Sponsored by Ignite Sport

  • Core Filing Limited
  • Oxford Health NHS Foundation
  • Oxford Polish Association

Club of the Year, sponsored by Fusion                       

·         Abingdon Gymnastics Club

·         Banbury & District Canoe Club

·         Thame Town Cricket Club

Coach of the Year, sponsored by Legacy Leisure                    

·         Jeremy Bristoe – Tag Rugby (SEN)

·         Julie McDermaid – Netball

·         Nikki Woodward - Gymnastics

Disability Sports Award of the Year, sponsored by GLL

·         Minster Lovell Cricket Club

·         Richard Thomson (Boccia)

·         Witney Wolves Rugby (SEN)                

Junior Sportsperson of the Year, sponsored by GLL   

·         Benjamin Goodall  - Gymnastic Tumbling

·         Jade O’Dowda – Athletics

·         Polly Hitchings – Women’s Artistic Gymnastics

·         Rose Weston - Triathlon

Junior Sports Team of the Year, sponsored by Rugby League Inspires           

·         City of Oxford Swimming

·         Didcot Girls U15s Football

·         The Oxford Academy Football

Sports Development Project of the Year, sponsored by Gleeds

·         Banbury Table Tennis Schools

·         CrickFit

·         Youth Ambition

Sporting School of the Year, sponsored by Oxford City Council

·         Blessed George Napier

·         King Alfred’s Academy

·         Sunningwell Primary

·         Whitchurch Primary

Sportsman of the Year, sponsored by Brookes Sport              

·         Bradley Smith – MOTO GP

·         Jack Brookes – Cricket

·         Zac Payne – Cycle Speedway

Sportswoman   of the Year, sponsored by Brookes Sport        

·         Demi Lambourne – Football

·         Izzy Taylor – Equestrian

·         Nichola Simpson – Archery

Sports Team of the Year, sponsored by Rhino Rugby 

·         Oxford City Lions - Futsal

·         Oxford School of Gymnastics

·         Oxford University Company of Archers

Unsung Hero, sponsor to be announced         

·         Ann Workman – Athletics

·         Gary Dent – Ice Hockey

·         Nigel Boulter - Football

Young Volunteer, sponsored by Oxford United Community Trust                   

·         Bel Lovell – Tag Rugby

·         Chloe Smart – Football, Ice Hockey

·         Nicholas Pinhol - Cricket

 

 

The finalists will be invited to celebrate their achievements at a prestigious awards ceremony on Friday 27th November 2015 at the Kassam Stadium in Oxford. Tickets are now on sale but there are only a certain amount of tickets available. Don’t miss out on this fantastic opportunity to come along and support Oxfordshire’s sporting best!  To book your ticket or to find out more please contact zoneill@oxspa.co.uk / www.oxspa.co.uk for more information.